Wideofilmowanie ślubów, wesel oraz innych uroczystości okolicznościowych

Jak wybrać dobrego kamerzystę?

Piotr Dąbrowski.

kameraFirmy oferujące usługi z zakresu wideofilmowania, używają różnorodnego sprzętu. Zaawansowane kamery wideo, czy też aparaty DSLR zapewniają doskonałą jakość obrazu i wykorzystanie głębi ostrości. Używane systemy stabilizacji obrazu, flycamy, statywy, również powodują, że filmy wyglądają profesjonalnie. Czy sprzęt świadczy o profesjonalizmie kamerzysty? Moim zdaniem nie. Z całą pewnością decyduje on o jakości produkcji, ale nie o jego wartości merytorycznej. To kamerzysta decyduje, jakie chwile należy zarejestrować, jakie kadry będą odpowiednie dla konkretnej filmowanej sytuacji. Operator kamery musi zawsze znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, tak żeby zawsze zdążyć nacisnąć przycisk REC. Aspektów technicznych, jakim musi sprostać kamerzysta podczas filmowanie reportażu ślubnego jest wiele. Jednym słowem dobry kamerzysta powinien dysponować na tyle dużym doświadczeniem, aby filmowane ujęcia nie były przypadkowe, tylko przemyślane. Ktoś może powiedzieć … „no przecież z każdego materiału filmowego można zmontować film”... Zmontować można, ale np. teledysk weselny 3 minutowy, ale nie film reportażowy. Bardzo często w internecie publikowane są wideoklipy weselne, które wyglądają nieźle, ale czy również dobre reportaże trafiają do Pary Młodej ? Należy również zwrócić na oprawę materiału, dbałość o szczegóły podczas montażu, jak i format, w jakim rejestrowany jest obraz i dźwięk. Standartem kina domowego w obecnej chwili jest obraz w jakości HD na nośniku Blu-ray.

Ile powinien trwać film ślubny?

Piotr Dąbrowski.

filmCzas twania filmu uzależniony jest od Pary Młodej. Staramy się doradzić jaka długość filmu byłaby odpowiednia dla tego rodzaju realizacji. Aby film był ciekawy i zainteresował oglądających przez cały czas jego trwania, nie powinien być dłuższy niż 90 minut. Z punktu widzenia wytrzynałości ludzkiego organizmu jest to optymalna długość filmu, ponieważ po dłuższym czasie, człowiek zaczyna odczuwać zmeczenie, zmniejsza się skupienie uwagi itp. W efekcie końcowym powinniśmy poczuć niedosyt, wówczas częściej będziemy wracali do takiej pamiątki. Należy też pamiętać, że ślub i wesele trwa wiele godzin, a na filmie powinna znaleźć się esencja i najciekawsze fragmenty.

Wybieramy zespół muzyczny na wesele!

Piotr Dąbrowski.

Oprawa muzyczna wesela jest niewątpliwie jedną z najważniejszych aspektów udanego przyjęcia weselnego. Na rynku możemy spotkać różne zespoły, prezentujące różny poziom, jak i samo podejście do oprawy muzycznej. Coraz częściej z różnych względów Pary Młode wybierają DJ-a zamiast zespołu. Bardzo często jest to aspekt finansowy, ale upodobania. Z całą pewnością DJ jest tańszy od wieloosobowego zespołu, ale czy stworzy weselną atmosferę? Prawda jest taka, że o gustach się nie dyskutuje, bo każdy ma prawo do swojego. Aby wieloosobowe zespoły grające na żywych instrumentach brzmiały dobrze muszą, być profesjonalnymi muzykami i wtedy na pewno stworzą niezapomnianą atmosferę weselną. Minusem na pewno jest cena. Czy dwuosobowe zespoły gorzej sprawdzą się na weselu? Moim zdaniem nie. To wszystko zależy od zaangażowania zespołu, repertuaru, umiejętności wokalnych.