Wideofilmowanie ślubów, wesel oraz innych uroczystości okolicznościowych

Jak wybrać dobrego kamerzystę?

Piotr Dąbrowski.

kameraFirmy oferujące usługi z zakresu wideofilmowania, używają różnorodnego sprzętu. Zaawansowane kamery wideo, czy też aparaty DSLR zapewniają doskonałą jakość obrazu i wykorzystanie głębi ostrości. Używane systemy stabilizacji obrazu, flycamy, statywy, również powodują, że filmy wyglądają profesjonalnie. Czy sprzęt świadczy o profesjonalizmie kamerzysty? Moim zdaniem nie. Z całą pewnością decyduje on o jakości produkcji, ale nie o jego wartości merytorycznej. To kamerzysta decyduje, jakie chwile należy zarejestrować, jakie kadry będą odpowiednie dla konkretnej filmowanej sytuacji. Operator kamery musi zawsze znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, tak żeby zawsze zdążyć nacisnąć przycisk REC. Aspektów technicznych, jakim musi sprostać kamerzysta podczas filmowanie reportażu ślubnego jest wiele. Jednym słowem dobry kamerzysta powinien dysponować na tyle dużym doświadczeniem, aby filmowane ujęcia nie były przypadkowe, tylko przemyślane. Ktoś może powiedzieć … „no przecież z każdego materiału filmowego można zmontować film”... Zmontować można, ale np. teledysk weselny 3 minutowy, ale nie film reportażowy. Bardzo często w internecie publikowane są wideoklipy weselne, które wyglądają nieźle, ale czy również dobre reportaże trafiają do Pary Młodej ? Należy również zwrócić na oprawę materiału, dbałość o szczegóły podczas montażu, jak i format, w jakim rejestrowany jest obraz i dźwięk. Standartem kina domowego w obecnej chwili jest obraz w jakości HD na nośniku Blu-ray.


Bardzo ważnym aspektem jest współpraca kamerzysty z Parą Młodą. Dzień ślubu jest tak wyjątkowym dniem, że działania kamerzysty nie powinny go w żaden sposób zaburzać. Miła atmosfera i dobra komunikatywność między Parą Młodą a kamerzystą na pewno spowoduje, że współpraca będzie przebiegała w sposób bezstresowy dla nowożeńców. W końcu sam ślub jest już wielkim przeżyciem. Jak poznać czy współpraca będzie udana? Myślę, że po pierwszym spotkaniu z kamerzystą, chociażby przy podpisaniu umowy, czy prezentacji materiału będziecie Państwo wiedzieli.
Jeśli nie chcecie Państwo, żeby spotkała was niemiła niespodzianka, to radzę dobrze zapoznać się z ofertą firmy, a co najważniejsze obejrzeć jak najwięcej jej prac. Pamiętajcie, nie kupuje się kota w worku. Wybór z polecenia kogoś znajomego nie zawsze jest trafiony, bo nie każdy ma taki sam gust. Filmy naprawdę muszą się Wam spodobać i spełniać Wasze oczekiwania.

DAR-MAR Film Studio tel. 606851832, tel. 606851835, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.